Vállalkozóként, cégvezetőként mindig pontosan tisztában kell lenned céged, vállalkozásod számadataival. Még akkor is, ha külön könyvelő, számviteli vezető és pénzügyi igazgató dolgozik neked. 

Miről árulkodnak a számok?

Általánosságban véve a könyvelő tartja rendben a könyvelést, a számviteli vezető gondoskodik az adókötelezettségekről, a pénzügyi igazgató az előrejelzésekért és a költségvetésért felelős. Ám annak ellenére, hogy több szakértő is rálát a folyamatokra, neked is pontosan tudnod kell céged minden paraméterét. A számadatok árulkodnak arról, mennyire egészséges a vállalkozásos.

A cash flow egy vállalkozás számára ugyanaz, mint a kocsiba töltött üzemanyag. Ha nincs pénzed, nem tudod megtenni a szükséges lépéseket. Ha túl sok pénzed van, talán olyan lépéseket is teszel, amelyek abszolút nem szükségesek. A túl sok pénz természetesen nem akkora probléma, csak ha úgy költekezel belőle, hogy közben nem képzel belőle tartalékot. Ha túl kevés a pénzed, az viszont nagyon megterhelő és stresszes helyzetet idézhet elő. 

Egy kisvállalkozás könyvelői szemüvegen át nézve azt jelenti, hogy minimalista lean szemlélettel igyekszünk maximalista eredményeket elérni. Hogy túlél vagy gyarapszik-e egy kisvállalkozás, csupán a számadatokon múlik. Ha szenvedélyesen képviseled a miértedet, de nem törődsz a kimutatásokkal, súlyos veszélybe sodorhatod a vállalkozásodat. 

A kisvállalkozások bizonyos szempontból olyanok, mint bármely más vállalkozás. Ugyanúgy versenyhelyzetben vannak, a versenyből pedig csak néhányan kerülnek ki győztesen és sokan kihullanak.  Ha ismered a vállalkozásod számadatait, és tudod, hogy ezek az adatok hogyan befolyásolják az eredményeket, azonnal jobb eséllyel indulsz a versenyben. Eleinte talán vakrepülésben is sikert aratsz, de eőbb vagy utóbb mindenképp bajba kerülsz, ha nem vagy tisztában vállalkozásod pénzügyi működésével.

 

A cash flow és a rendelkezésre álló pénz

Mennyi pénz elég? Mi az abszolút minimum? Bármekkora számot mondasz is, azt a biztonsággal vállalható bevételek/kiadások, korábbi eredmények és előrejelzések számbavételével kell megtenned, figyelembe véve olyan egyéb ismeretlen tényezőket is, amelyekről a gondosan kialakított üzleti kapcsolataid révén szerzel tudomást.

Amikor vállalkozást építünk és irányítunk, rengeteg apró információt szerzünk a hivatalos és a baráti beszélgetések során. Nem tudhatunk mindent, de annyit igen, amennyi egy megalapozott döntéshez kell, vagy ahhoz, hogy megállapítsuk, van-e szükségünk segítségre valamiben.

A cash flow kulcsa, hogy pontosan tudd és értsd, milyen költségeid merülnek fel és mikor – tipikus és atipikus időszakokban, jelenleg és x hónap múlva – és mindezt összevesd a korábbi adatokon alapuló előrejelzésekkel.

Amikor beindítod a vállalkozást, még nincsenek számadataid, ezért érdemes egy könyvelővel, mentorral együtt dolgozni, vagy elbeszélgetni olyanokkal, akik a tiédhez hasonló vállalkozást vezetnek.

Ideális helyzetben van elég készpénzed ahhoz, hogy

  • megtedd, amit meg kell tenned,
  • egy bizonyos százalékot arra tegyél félre, amit meg szeretnél tenni,
  • tudj biztonsági tartalékot képezni bármilyen nem várt esetre.

Én magam mindent saját pénzből oldottam meg eddig a vállalkozásomban, de ez nem minden vállalkozásnak járható út. Ha gyorsabban szeretnél terjeszkedni, vagy nincs elég személyes tartalékod, befektetőket kell keresned, vagy közösségi finanszírozást választani az ötlet megvalósításhoz. De mindenképpen vedd számításba, hogy a külső finanszírozás megteremtése nagyon időigényes feladat, és rengeteg időt vesz el a vállalkozás tényleges működtetésétől.

Ha most indulsz, vagy a vállalkozásod kezdeti szakaszában vagy, gyorsítsd meg a folyamatot, szánj 3 hónapot rá, s a Mentorprogram keretein belül beindítjuk a vállalkozásod. Kattints a képre a részletekért!

Most indítasz vállalkozást?

Ne maradj le az új tartalmakról!