Alkalmazottból leszel vállalkozó? Tisztában kell lenned a kihívásokkal
Akár saját elhatározásból, akár kényszerűségből választod a függetlenséget, a vállalkozói létet, c
sak egy bizonyos idő elteltével fogod pontosan átérezni és érteni, milyen kihívásokat is rejteget a váltás valójában. Coachként, mentorként azt tapasztalom, hogy a figyelemfelhívás önmagában segíthet, hogy felkészültebben és reálisabb várakozásokkal vágj bele a vállalkozásba.
Állástalanság
Ha vállalkozói útra lépsz, először is állástalan leszel. Önmagadra talán még sohasem kellett ebben a minőségben gondolnod.
Ez frusztráló lehet még akkor is, ha az első időkben felszabadító érzés, hogy nem kell állandó készültségben lenned, egyik megbeszélésről a másikra rohannod, hogy nincs 2-3 hétre előre betelve a naptárad. Az eseménytelenség egy idő után viszont ijesztővé válhat és ha tartósan fennmarad a terheletlenség, akkor nagyobb stresszt okoz, mint a túlterheltség.
Elkerülhető a „terheletlenségi pánik”, ha
hosszú és rövidtávú tervvel és ütemezéssel is rendelkezel, tudod, mikor és mit kell tenned. Ha minden nap tudod, mi az, amit aznap teszel a hosszú távú célodért. Ebbe tudatosan beillesztett időszak lehet a hosszabb feltöltődésnek, a gondolatok érlelésének az ideje – a lényeg azonban az, hogy ezt tudatosan válaszd szét és ne cél- és feladatnélküliségként éld meg.
Magadra utaltság
Az állástalanná válással kapott szabadság egyben magadra utaltságot is jelent. Nincs rendelkezésre álló szervezeti infrastruktúra és nem gyártja senki számodra a munkát, a feladatokat, a kötelességet, a kihívást, a lehetőségeket.
Minden csak akkor történik, ha magad teszel róla. Fontos végig gondolnod a múltbeli tapasztalatok, önismeret alapján, hogy milyen vagy ebből a szempontból.
- Kész és képes vagy adminisztratív, technikai feladatokkal magad foglalkozni, vagy gondoskodnod kell ehhez segítségről?
- Frusztrál, hogy nincs pozícióból fakadó íróasztal és titkárnő vagy a tevékenységed természetes részeként éled meg a technikai jellegű feladatokat is?
- Kész és képes vagy a magad számára strukturáltan és célorientáltan feladatokat meghatározni, lehetőségeket felkutatni és azokkal élni vagy ezekben meglévő korlátaidat milyen módon tudod feloldani?
- A magadra utaltság időnként szorongást okozó, magányos érzését milyen módon tudod enyhíteni?
Bizonytalanság
A függetlenné, vállalkozóvá válással bizonyos szempontból megszűnik a valahova tartozás, és az ezzel járó biztonság. Az emberek döntő többsége közösségekben érzi jól magát és a korábbi munkahelyi közösség még akkor is hiányozhat majd, ha nem mindenkit szeretsz és a kollegáiddal olykor komoly konfliktusaitok is voltak. Mégis voltak
közös céljaitok, érdekek és az életed a munka területén másokéval összefonódott. A függetlenné válással ki- vagy távolabb kerülsz – a munkából adódó kapcsolati rendszerből. Lesznek olyanok, akik számára a státusz nélkül már nem létezel. Elmaradnak megkeresések, meghívások, visszahívások, amelyeket el sem tudsz képzelni, hogy hiányozhatnak, és mégis hiányozni fognak. Kezeld ezt a változás természetes velejárójaként! Fontos, hogy tudd, nem kell közösség nélkül maradnod. A valahova tartozás biztonságát új közösségek tudatos felkutatásával teremtheted újra, sőt magad is létrehozhatsz ilyeneket.
Pénz, identitás, státusz
A munkaköröddel együtt jár a pénz, az identitás, a státusz. Neved mellett egy szervezet és egy pozíció is meghatároz téged. A függetlenné válással identitásod egy része megszűnik, hirtelen átkerülsz a pozíció és hatalom nélküliek táborába és ez időnként
a védtelenség és jelentéktelenség érzését keltheti.
Ettől önbizalmad és önértékelésed megerősítése,értékrended, prioritásaid, életfelfogásod és céljaid tisztázása, munkakörtől és vállalattól független identitásod kidolgozása
védhet meg. Ha jól meggondolod,
jó adag önbizalomra van szükség ahhoz, hogy kizárólag saját neveddel képviseld vállalkozásodat, munkádat. Magadnak kell, hogy felépítsd, és fenn tartsd saját márkádat. Jó híred miatt tudod eladni magad és ebben senki sem helyettesíthet téged.
Tanulás és annak finanszírozása
Önmagad képviseléséhez felkészült, művelt és nyitott szemléletű embernek kell lenned. A megrendelők, ügyfelek arra fognak költeni, ami a fejedben van. A képzéseket alkalmazottként nehéz kikerülni: megszervezik, rendelkezésre áll, elvárják – és fizetik. Vállalkozóként erről magadnak kell gondoskodnod, sőt magadnak kell finanszíroznod!
A vállalkozóvá válással az önképzés és a továbbképzés létkérdéssé válik. Piacra dobható tudással és képességekkel kell rendelkezned, és ehhez tetemes időráfordítással és összegekkel kell számolnod. Fontos, hogy előre tisztázd a tanuláshoz és annak finanszírozásához való viszonyodat.
Eladni magad, nem könnyű feladat
Független vállalkozóként önállóan vállalsz munkát. Hirtelen válsz annak a beszállítói, szolgáltatói körnek a tagjává, akihez hasonlóval korábban vállalati pozícióból esetleg te is tárgyaltál. Vállalkozóként tapasztalhatod meg, milyen elhagyni a nagyvállalat, a szervezet világát. Alkalmazottként, vezetőként akár hatalommal is rendelkezel, kezdő vállalkozóként maximum befolyással. Magadnak kell eladni magadat és ez nem könnyű feladat.
El kell tudnod viselni a válaszok, visszahívások elmaradását, a be nem tartott ígéretek csalódását, az elutasítást, időnként a pozícióból eredő lekezelést. Hogyan készülhetsz fel minderre? Először is azzal, hogy tudod, ilyenek lesznek, és megtanuld nem saját értéked mérőjeként kezelni őket, ugyanakkor tanulási lehetőségként tekinteni rájuk. Önbizalom szükséges a visszajelzések fogadásához és képesség a kudarcok elviseléséhez. Itt a lehetőség őszintén felülvizsgálni kudarctűrő képességedet, a kudarccal szembeni megküzdési stratégiáinkat és az önbizalmunkat alátámasztó értékeinket, erősségeinket.
Idő és pénz
A független vállalkozói lét egyik hatalmas előnye, hogy magad rendelkezel a saját időddel, míg az alkalmazotti lét egyik vitathatatlan előnye a biztos, rendszeres jövedelem. Természetesen a jó időbeosztás a független létben is kritikus kérdés: tisztában kell lenned céljaiddal, értékrendeddel, tudnod kell priorizálni, nemet mondani. És természetesen nem mindenki képes az anyagi bizonytalanság elviselésére, arra hogy a kiszámíthatóság a vállalkozói léttel megszűnik
. A vállalkozást beindítani, a munkákat megszerezni nagyon sok esetben jóval több időbe és erőfeszítésbe kerül, mint azt az induláskor gondolnád.
Érdemes azonban felismerni, hogy függetlenné válásoddal nem mindennapi lehetőséged van a munkád és a magánéleted közötti egyensúly megteremtésére, egy jobb életminőségre. Ehhez meghozhatod azt a döntést, hogy ezt a szempontot bevételeiddel szemben is előtérbe helyezed. Fel kell mérned, hogy egy ilyen döntés – anyagi biztonságod kockáztatása nélkül – reálisan meghozható-e. Ahhoz, hogy élni tudj ezzel a lehetőséggel
érdemes őszintén feltárni valós értékeidet, életcéljaidat, tényleges anyagi lehetőségeidet, számba venni a korlátozó félelmeket és a nyerhető előnyöket.
A vállalkozói lét nem való mindenkinek
Sok bizonytalansággal, időnként szorongással, magányossággal, kételyekkel teli világ.
A függetlenségért és a szabadságért a biztonságot kell cserébe adni és erre nem mindenki áll készen. Ugyanakkor vállalkozóként átélheted a szenvedélyes hitet, elkötelezettséget és lelkesedést munkád iránt és jobb életminőséget teremthetsz magad és szeretteid számára. Egy vállalkozásindító tanácsadás végén Te magad döntesz, melyik utat választod.
A döntéshez szükség van jó önismeretre, alapos átgondoltságra és reális helyzetértékelésre. Az én szerepem mentorként, tanácsadóként az, hogy ezek meglétét elősegítsem számodra. Tapasztalat: a függetlenné váló emberek mindegyike szilárdan hiszi, hogy a saját kezébe veheti sorsát és ez ad neki bátorságot és önbizalmat ehhez a választáshoz.