Gyors navigáció
Tudom, mire gondolsz: „Hogy a fenébe hagyja abba a munkát egy vállalkozó?!”
Hogy megnyugtassam a belső szkeptikusodat, rögtön előre tisztázom, hogy nem az a célom, hogy a vállalkozók abbahagyják a munkát, hanem az, hogy ne a pénzért dolgozzanak.
Miért indítottad el a vállalkozásodat? Miért próbálsz egy nyereséges vállalkozást létrehozni? Miért próbálsz elérni egy bizonyos bevételi célt vagy fizetni magadnak egy bizonyos fizetést?
Ha csak a számlák kifizetéséről van szó, akkor szerintem hasonló helyzetben találod magad, mint azok, akik hagyományos 8-4ig munkarendben dolgoznak, aza alkalmazottak. Mindig dolgozol és reménykedsz a következő fizetésedben.
Ma valami mélyebbet szeretnék veled felfedezni. Valami sokkal, sokkal nagyobbat.
Beszéljünk a NAGY álmokról.
Mit jelent abbahagyni a pénzért való munkát?
Először definiáljuk egy kicsit jobban ezt az álmot, aztán elmondom, hogyan lehetséges.
Azt az elképzelést, hogy többé nem kell a pénzért dolgozni, gyakran a „pénzügyi függetlenség” kifejezéssel foglalják össze.
Ez azt jelenti, hogy többé nem függsz attól, hogy valaki más fizet-e neked, hogy élhesd az életed. Teljesen önellátóvá válsz az életmódod finanszírozásával.
(Érted, miért vonzó ez a téma a vállalkozók számára?)
Nos, a pénzügyi függetlenség mindenki számára teljesen másképp nézhet ki, attól függően, hogy mik az álmai, céljai.
Amikor a pénzügyi függetlenségről beszélünk, a legtöbb ember azokat képzeli el, akik korán nyugdíjba vonulnak, és hátralévő napjaikat egy golfpályán, egy hajón vagy valamilyen exotikus helyen töltik. Vannak emberek, akiknek sikerül ezt megvalósítaniuk, de nem hiszem, hogy olyan sok embernek valóban ez az álma, mint gondolnánk.
Vannak, akik a pénzügyi függetlenség szezonális változatára törekednek, amikor csak életük bizonyos időszakaiban szeretnének önellátóak lenni. Lehet, hogy ez azt jelenti, hogy egy bizonyos számú évig otthon maradnak a gyerekekkel, néhány hónapig vagy évig teljes munkaidőben utaznak, vagy csak egy kis szabadságot vesznek ki, hogy bizonyos tapasztalatokat szerezzenek, vagy fejlesszenek egy bizonyos készséget. Aztán visszamennek dolgozni, és valószínűleg spórolnak egy újabb szezonra.
Vannak, akik csak addig a pontig válnak anyagilag függetlenné, hogy szabadon változtathatnak a karrierjükön, aminek most már semmi köze a jövedelemhez, csakis a szenvedélyhez.
A legtöbb vállalkozónak, aki a közösségemben köt ki, az álma inkább úgy néz ki, hogy szabadon csinálhatja azt, amit szeret, és azokkal az emberekkel lehet, akiket szeret. Ez vonzza őket a vállalkozói léthez, de a vállalkozások ugyanolyan kötőerővel bírhatnak, mint egy hagyományos munkáltató, ha nem vigyázol! A mi álmunk az, hogy legyen egy hatékony, skálázható vállalkozásunk, amely elég passzív jövedelmet termel ahhoz, hogy rugalmas legyen az időbeosztásunk és a számláinkat ki tudjuk fizetni.
Hogy ezen túl mit célzol meg, az csak rajtad múlik. Néhány vállalkozó arra is felhasználhatja vállalkozását, hogy finanszírozza egy másik “álom” vállalkozását, amely nem biztos, hogy olyan praktikusan alkalmas a pénzkeresésre. Néhányan talán arra használják vállalkozásuk passzív jövedelmét, hogy egy új projektet vagy a meglévő üzleti modelljük egy olyan variációját finanszírozzák, amely összhangban van a szenvedélyükkel, még akkor is, ha nem ígér jó fizetést. Néhányan a pénz mentális terhe nélkül maradnak a szokásos üzletmenetnél, mások pedig külön vagyongyarapító eszközt (befektetést) építenek ki, és teljesen visszavonulnak a vállalkozásukból. Vagy úgy fektetik be a pénzüket, hogy a befektetési bevételekből éljenek, és úgy működtessék a vállalkozásukat, ahogyan csak akarják.
A pénzügyi függetlenség mindenkinek mást jelent, de mindig azt jelenti, hogy SZABADON dönthetünk.
Kezdő lépések: Mérföldkövek a pénzügyi jóléthez
„Oké Kriszta, ez egy nagyszerű álomnak hangzik, de nekem számlákat kell fizetnem. Kizárt, hogy ez az álom megvalósítható legyen számomra.”
Ez egy nagy álom, igen. Vagy inkább egy olyan álom, amely agresszívan ellentmond annak, amit gyakran mondanak nekünk, hogy az életünknek így kellene kinéznie. Annyira más, hogy a legtöbb ember egész életét úgy éli le, hogy észre sem veszi, hogy ezért kellene dolgoznia.
De te vállalkozó vagy. Te tudod, hogyan kell őrült álmokat álmodni! Szóval őrülj meg egy kicsit egy pillanatra, és kérdezd meg magadtól: „De mi lenne, ha MEGTEHETném?”. A kérdésre adott válasznak meg kell érnie az erőfeszítést, nem igaz?
Ez az álom sokkal távolabbinak fog tűnni azok számára, akik:
(A) Jelenleg a számlák kifizetésével küszködnek.
(B) Akiknek nehézséget okoz, hogy pénzt takarítsanak meg most.
(C) Még mindig adósságban vannak.
(D) Valamilyen más pénzügyi nehézséggel néznek szembe.
Éppen ezért olyan fontos megérteni, hogy ez az álom nem csak egy álom, s nem az ami egyik napról a másikra megvalósul. Ez az életed új iránya, ami azt jelenti, hogy ez nem csak egy projekt a következő negyedévre.
Szilárd alapokkal kezdődik. Az alapvető, mai pénzügyi jólét elérésével kezdődik.
Ez lehet az első lépés, de egyben a legnehezebb is. Az „anyagi jólét” olyasvalami, amit sokan tragikus módon soha nem fognak megtapasztalni. De te megteheted!
Valójában, ha még mindig ezt a bejegyzést olvasod, akkor most csapdába estél. Túl sokat tudsz ahhoz, hogy több kifogást találj. Üdv ;)!
Amikor egy bizonyos jövőt próbálsz megvalósítani, a legjobb, ha elgondolkodsz azon, hogy mi kell ahhoz, hogy az a személy legyél, aki már most is ezt a valóságot éli. Hogyan élik az életüket? Miben hisznek? Milyen cselekedeteket tesznek? Fogalmazd meg az ezekre a kérdésekre adott válaszokat, majd kezd el már ma megtenni ezeket a kis lépéseket. A következő dolog, amit tudsz, hogy a „jövőbeli változatod” egyszerűen csak te leszel.
Hogyan néznek ki tehát annak a pénzügyei, akinek nem kell többé a pénzért dolgoznia?
Szándékosan bánik a pénzével. Rendszerei vannak a pénze nyomon követésére és megtervezésére, és nem bízza a dolgokat a véletlenre. Proaktív.
Nemcsak hogy sikerül a lehetőségeihez mérten élnie (és boldogulnia), de jelentős megtakarításokkal is rendelkezik, és teljesen adósságmentes! Az, hogy képes vagy önellátóan finanszírozni a saját életedet, azt jelenti, hogy nem támaszkodhatsz adósságra a vásárlásaidhoz és a vészhelyzetek fedezéséhez – saját magad gondoskodsz róla a saját pénzedből. Ez a pénzügyi szabadság és a felhatalmazás.
Ismerd meg az én napi pénzügyi rutinom
Az erőd kihasználása: Skálázható és nyereséges üzlet
Itt van a mókás része annak, hogy mindez lehetséges, és ezért szeretek annyira az online vállalkozókkal dolgozni.
A jövedelemszerzési lehetőségeid alapvetően korlátlanok.
Biztos vagyok benne, hogy van egy gazdasági érv, amiért nem, de a dolgok nagy rendszerében, tényleg nincs határ. Kérdezd Jeff Bezost, ha nem hiszel nekem.
Ha a pénzügyeiddel és a kiadásaiddal kapcsolatos alapvető dolgokkal tisztában vagy, akkor a jövedelmed lesz a legnagyobb befolyásoló tényezője annak, hogy mennyire vagy képes vagyont építeni.
A hagyományos alkalmazottaknak, akik megpróbálnak megszabadulni a pénzért végzett munkától, nagyon kreatívnak kell lenniük. Ki kell érdemelniük a bónuszokat, fizetésemeléseket és előléptetéseket. És gyakran amúgy is be kell indítaniuk egy mellékállású tevékenységet.
Te, mint vállalkozó, már most olyan egyedülálló helyzetben vagy, hogy leszámolhatsz a jövedelmi játékkal. Csak egy kis üzleti stratégiára van szükséged.
Annak érdekében, hogy a pénzügyi függetlenség és a vagyonépítés még inkább elérhetővé váljon a számodra, stratégiailag meg kell találnod annak a módját, hogy hogyan SKÁLÁZHATOD a vállalkozásodat, miközben MAXIMALIZÁLOD A JÖVEDELMEZŐSÉGET.
Ha eddig nem a véget szem előtt tartva gondolkodtál a vállalkozásodról, itt az ideje, hogy elkezdd! Hogyan néz ki a vállalkozásod 10 év múlva? Húsz év múlva? 30 év múlva?
Őszinte leszek. Amikor egyszer régen elkezdtem feltenni magamnak ezeket a kérdéseket, olyan félelmeket és meggyőződéseket ástam ki, amelyekről nem is tudtam, hogy léteznek. Rájöttem, hogy nem gondoltam, hogy a vállalkozásom valóban hosszú távú karriert jelenthet számomra. Egy részem úgy gondolta, hogy így vagy úgy, de véget fog érni.
Ez a fajta hiedelem nagyon sok önszabotáló viselkedésben nyilvánulhat meg! És bár fontos, hogy reálisak maradjunk, az is fontos, hogy legyen lelki erőnk átgázolni ezeken a gondolatokon. Ha egyáltalán lehetséges, hogy a karriered hátralévő részében is folytasd, nem érdemes ezt megtenned? Az egyetlen módja annak, hogy ez valóban sikerüljön, ha van egy kis hited…
…és egy stratégiád.
Az üzleti modell diverzifikálása, a meglévő ajánlatok optimalizálása és a változásokhoz való rugalmas alkalmazkodás mind-mind olyan módszerek, amelyekkel biztosíthatod vállalkozásod fennmaradását.
Gondolj tehát a jövőre! Hogyan szüntetheted meg a bevételeid felső határát?
Ez úgy lehetséges, hogy az 1:1 munka átváltozik ügynökségi modellé, ahol alkalmazottakat és alvállalkozókat alkalmazol az általad felügyelt ügyfélmunkák elvégzésére.
Ez úgy lehetséges, ha vannak digitális termékeid és automatizált értékesítési tölcséreid.
Ez úgy lehetséges, ha van egy visszatérő bevételt hozó tagsági modelled.
Ez úgy is lehetséges, ha csoportos programokat valósítasz meg az 1:1 helyett.
Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy végtelen jövedelmi potenciállal kell rendelkezned. Csak annyit kell tudnod nyújtani, hogy a céljaid megvalósulhassanak. Ami tulajdonképpen elvezet a következő pontomhoz…
Legyen elérhető: Életmódod racionalizálása
Nem kaphatsz meg mindent. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom.
Társadalmunk jelenleg azt próbálja elhitetni velünk, hogy mindent megérdemelsz, és mindent megkaphatsz (12 hónapig 0%-os THM-mel, húúú!).
De a Your Money or Your Life (A pénzed vagy az életed) című átformáló könyv szerzőjének bölcs szavaival élve:
„”A több jobb” az elégedetlenség receptjének bizonyul. Ha azért élsz, hogy mindened meglegyen, az, amid van, sosem elég.” – Vicki Robin
Minden, amiről fentebb írtam, abszolút semmit sem jelent, ha az életed finanszírozásához szükséges pénzmennyiség elérhetetlen vagy meghatározhatatlan.
Ha egy nap nem akarsz többé a pénzért dolgozni, tudnod kell, hogy mennyi az ELÉG.
Máskülönben honnan fogod tudni, mikor kell abbahagyni?
Valószínűleg mindannyian ismerjük a SMART célok keretrendszerét. Konkrét, mérhető, elérhető, reális, időalapú (vagy e szavak valamilyen változata).
A „gazdagnak lenni” nem felel meg ezeknek a kritériumoknak. De az, hogy legyen elég pénzed ahhoz az élethez, amit te elképzelsz magadnak, igen!
Van egy tanulmány, amelyet a fent említett könyvben, a Your Money or Your Life (A pénzed vagy az életed) címűben végeztek a jövedelem és a boldogság közötti kapcsolatról. Nemcsak azt találták, hogy az emberek jövedelmi szinttől függetlenül szokásosan boldogtalanok voltak, hanem azt is, hogy mindig úgy érezték, hogy boldogabbak lennének, ha „több lenne, mint amennyim most van”. Hm, jaj! Milyen szomorú!
Így nem lehet élni. Szóval kezdj el konkrétan gondolkodni az elképzeléseidről.
És ezt szó szerint úgy értem, hogy porolj le egy füzetet, és kezdd el papírra vetni.
Ha a pénz nem lenne gond, mit szeretnél csinálni az életeddel?
Milyen értékek szerint élnél?
Milyen célnak élnél?
Hogyan töltenéd az idődet? Mit csinálsz, és kivel csinálod?
Milyen hatást gyakorolsz a családodra, a közösségedre és a körülötted lévő világra?
Amikor ez a vízió kezd tisztulni, a következő kérdés az lesz: Mennyi pénzre van szükségem ahhoz, hogy ezt az életmódot finanszírozni tudjam?
Már most megmondom, hogy valószínűleg kevesebbre van szükséged, mint amennyire gondolsz.
Nagyon jók vagyunk abban, hogy telezsúfoljuk az életünket zavaró dolgokkal és olyan dolgokkal, amelyekre nincs szükségünk. Ahhoz, hogy gazdagságot építs, hogy úgy élhesd az ideális életedet, hogy nem kell állandóan a pénzért dolgoznod, ellenőrizned kell, hogy összhangban vagy-e a jövőképeddel. Ez az egyetlen módja annak, hogy egy nagy, ijesztő, homályos, lehetetlennek tűnő számot reálissá változtass.
Jelenleg kompromisszumot kötsz a saját értékeiddel, amelyek szerint szeretnél élni? Hogyan használod ténylegesen az idődet ahhoz képest, ahogyan szeretnéd? Mire költesz pénzt, ami nem visz közelebb a célokkal teli víziódhoz?
Ahogy elkezded összehangolni a jelenlegi életedet a pénzügyileg független életedről alkotott elképzeléseddel, elkezdesz elengedni olyan dolgokat, amelyek korábban elszívták az erőforrásaidat és a vagyonépítési potenciálodat. A következő dolog, amire emlékszel, hogy mindezt valóban lehetséges valóságnak fogod érezni.
Dolgozz terv szerint: Legyen pénzügyi stratégiád
Egy igazán bölcs és bájosan szarkasztikus idézet – tőlem:
„A céltudatos pénz halad előre, az irány nélküli pénz eltűnik.”
Ha azt mondanám neked, hogy több pénzt kell megtakarítanod, valószínűleg bólogatnál, azt gondolnád, hogy „Igen, ez fontos”, és aztán egyáltalán nem éreznél meggyőződést, hogy bármit is másképp csinálj.
De ha azt mondanám neked, hogy X forintnyi összeget kell megtakarítanod, mert azzal a pénzzel meg tudod venni a bakancslistád első számú tételét, akkor azt mondanád: „Hú, igen, csináljuk meg!”.
A pénz semleges. Ez egy eszköz, egy mechanizmus, egy csereeszköz. Önmagában nem jelent semmit.
Az teszi értékessé, amit mi tulajdonítunk neki. A pénz értéke közvetlenül ahhoz kapcsolódik, hogy mit jelent számunkra.
Ez gyakran negatív dolog lehet, például amikor a pénz túlságosan szorosan kapcsolódik a státuszhoz, a sikerhez vagy a hatalomhoz.
De lehet pozitív is! Ha a perspektívád úgy változik, hogy a pénz azzá a módszerré válik, amellyel valódi, IGAZI szabadságot érhetsz el az életedben, nem lennél-e motiváltabb, hogy jobban gazdálkodj vele?
Nagyon sokan dolgoznak azért, hogy kifizessék a számlákat, hogy aztán újra munkába állhassanak, hogy ismét számlákat fizethessenek. Évtizedekig dolgoznak egy olyan munkahelyen, ami semmit sem jelent számukra, csak azért, hogy, nyugdíjba vonulhassanak, és egész nap a kanapén ülve nézhessék a híreket?
MIÉRT DOLGOZUNK? MIÉRT DOLGOZOL? MI ÉRTELME VAN ENNEK AZ EGÉSZNEK?
Bocsánat, hogy kiabálok veled, de ez komoly dolog. Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket, és adj okot a pénzügyeidnek arra, hogy jobbak legyenek.
Mondd el nekem a hozzászólásokban – miért indítottad el a vállalkozásodat? Min dolgozol, akár rövid, akár hosszú távon?