Gyors navigáció
Ahogy egyre több időt töltöttem a vállalkozásomban, hogy segítsek az embereknek a pénzzel kapcsolatban, szenvedélyes érdeklődést alakítottam ki a vagyonépítés témája iránt.
Imádom a jövedelmezőséget, a bevételi stratégiát és rendszerek felállítását az üzleti életben. És imádok költségvetést készíteni, pénzt megtakarítani és adósságmentesen élni. De mire jó mindez? Minek ez a fáradozás?
Véleményem szerint a végső cél az, hogy képesek legyünk vagyont építeni.
A legtöbb vállalkozónő, üzlettulajdonos, akivel beszélek, azért kezdte el a vállalkozását, hogy valamilyen álmot valósítson meg az életében, és így még egy nyereséges, virágzó vállalkozásnak is igazából csak arra van szüksége, hogy ki tudja fizetni a tulajdonosát!
De mit is jelent pontosan a vagyonépítés? Miért érdemes ezt csinálni? Voltak, akik azt mondták, hogy nem akarnak gazdagok lenni, csak meg akarnak élni. Ha Te is ezt mondod, olvass tovább.
Ma arról szeretnék beszélni, hogy mit értek azon, amikor azt mondom, hogy a vállalkozóknak arra kell törekedniük, hogy gazdagságot építsenek.
Mit nem jelent a gazdagság.
A gazdagság építése nem a gazdagságról szól. Sőt, azt mondanám, hogy ha ez a célod, akkor vagy (A) nem fogod elérni, vagy (B) csak úgy fogod elérni, ha egy kis szemétláda leszel.
Különben is, mit jelent egyáltalán gazdagnak lenni?
A „gazdagnak lenni” egy célvonal, ami minden alkalommal elmozdul, amikor közel kerülsz hozzá. Nem elérhető.
Tudtad, hogy ha 32 400 USA dollárnak megfelelő Forint feletti éves jövedelemre teszel szert, ami mindössze havi 783.000 Ft, akkor az egész világon a jövedelemmel rendelkezők felső 1%-ába tartozol? A „gazdagság” nem igazán számszerűsíthető, mert relatív.
A „gazdagságot” gyakran az anyagiasodással hozzák összefüggésbe, mert a „növekedés jó” és a „több jobb” rosszul definiált szürke zónájába esik, s amit a cuccok felhalmozására összpontosító társadalmunk keményen dolgozott azon, hogy ránk erőltesse.
Tehát, ha a gazdagság építése nem arról szól, hogy meggazdagodunk és veszünk egy jachtot, csak azért, hogy dicsekedhessünk vele, vagy hogy „meggazdagodjunk” egy szerencsésen sikerült részvénybefektetéssel, akkor miről szól?
A gazdagság azt jelenti, hogy van elég (és még több is).
Ha a gazdagsággal kapcsolatos célodnak mérhetőnek kell lennie, akkor definíció szerint objektív mérőszámmal kell rendelkezned arra vonatkozóan, hogy mit jelent számodra a gazdagság. Meg kell határoznod egy konkrét pontot, ahol végre „sikerül” gazdaggá válnod.
Nos, ez a koncepció nem csak arról szól, hogy megkeressünk vagy megtakarítsunk egy bizonyos pénzösszeget. Az „elégség” fogalmának nemcsak a pénzedre, hanem az életedre és az üzletedre is ki kell hatnia.
Azt már megállapítottuk, hogy a „több jobb” nem működik, így ha az életedet az impulzusok és a dolgok iránti vágyak irányítják, akkor nehezen fogod elérni az elégedettségnek azt a pontját.
Ha a vállalkozásodat a sürgetés-mentalitás és az az ambíció irányítja, hogy világos végcél nélkül a következő szintre nőj, akkor nehezen fogod érezni, hogy a vállalkozásod sikeres.
Ha pedig a vagyonépítési célod csak az, hogy gazdag légy, soha nem fogod úgy érezni, hogy elég pénzed van.
A pénz csak eszköz; ez egy mechanizmus, amellyel a dolgok megtörténhetnek. Nem lehet a végcél.
Tehát tudnod kell, hogy mit akarsz az életeddel – és ehhez fel kell tenned az alábbi, mélyebb kérdéseket!
- Mi az, ami számít neked?
- Mit szeretnél elérni életed végére?
- Mit szeretnél, az emberek hogyan emlékezzenek rád?
- Milyen hatást szeretnél gyakorolni a családodra, a közösségedre, vagy talán a világra?
És ha úgy alakítanád a kiadásaidat, hogy minden befektetés legyen ebbe az álomba, akkor mennyi pénzre lenne szükséged ahhoz, hogy ezt támogasd? Mi lenne elég?
Ezután a vagyonépítés szórakoztató része az „és még valami”. Ha már van elég, és ehhez a definícióhoz igazodva élsz, minden más csak hab a tortán.
A gazdagság az ideális életmódot jelenti.
Mit szeretsz egyszerűen az életben?
Hatalmas szószólója vagyok az egészséges költekezésnek. Komolyan, a költekezés fontos! A pénznek ugyanúgy ki kell áramlania az életedből, mint ahogyan be is fog áramlani. Én a szándékos költekezés híve vagyok.
És néha ennek a szándékosságnak része az is, hogy tudjuk, hol érdemes spórolni. A pénzköltés – még ha több is, mint amennyit mások költenének – bizonyos területeken valójában befektetés az életedbe!
Ha ennyi munkát fektetsz a pénzkeresésbe, nem szeretnéd, hogy az arra fordítódjon, hogy jobb életet biztosítson neked és a családodnak? Különben mi értelme lenne?
Számomra a jobb élethez mindig szükségem lesz egy könyv-, egy tanulás és egy nyaralás-büdzsére. Mivel tudom, hogy az ezekre a dolgokra való pénzköltés valódi boldogságot hoz az életembe, elfogadom a tényt, hogy ezekre a területekre fogok pénzt költeni. Ez csak annyit jelent, hogy valószínűleg kompromisszumokat kell kötnöm más, számomra kevésbé fontos területeken, mint például a ruhák vagy a szórakozás.
Pedig lehet, hogy a ruhák és a szórakozás a két legfontosabb kategória a költségvetésedben!
Mi az a F.I.R.E?
Azokra a dolgokra költeni pénzt, amelyek fontosak számodra, és amelyeket szeretsz, rendben van…
…ha van rá pénzed.
De ha nincs, akkor ezek a dolgok a pénzügyi egészségedre nézve veszélyt jelentenek.
Képzeld el azt a világot, ahol nem kell többé a pénzért dolgoznod, és a munka (vagy akár a vállalkozásod!) korlátaitól mentesen élheted az életed. Mit csinálnál szórakozásból?
Ez lehet olyasmi, amit már most is csinálsz egy kicsit, csak elkezdenéd többet csinálni. Vagy talán olyasvalami, amit mindig is ki akartál próbálni, de eddig nem volt rá időd vagy pénzed.
És hogyan élnéd az életed? Milyen értékek szerint szeretnél élni?
Talán mindig is szerettél volna belevágni a vidéki életmódba, mert tetszik az önellátás gondolata… de eddig nem volt rá időd.
Vagy talán mindig is szerettél volna többet önkénteskedni egy bizonyos, számodra fontos szervezetnél … de nem engedheted meg magadnak, hogy csak a szíved jóságából dolgozz órákat.
Ha már sikerült olyan vagyont építened, hogy legyen elég pénzed a megélhetési költségeid fedezésére, akkor szabadon megteheted ezeket a dolgokat. Szabadon élheted az ideális életstílusodat!
És mindez elvezet a következő ponthoz…
A gazdagság azt jelenti, hogy a célodat követheted, nem pedig a következő fizetésedet.
Megkérdezem újra, hangsúlyozva:
Mit tennél, ha nem kellene többé pénzért dolgoznod?
Egyesek számára a munka = pénz, és a kettőt elsőre szinte lehetetlen szétválasztani fejben. Ha azonban már egy ideje a digitális vállalkozói térben vagy, akkor talán már hallottál arról, hogy tanulj meg nem pénzt keresni az időddel.
De még a vállalkozói világban is megállja ez a tanács helyét.
A narratíva általában valami olyasmi, hogy: hagyd abba a robotot, ne kereskedj az időddel a pénzért, automatizáld a jövedelmedet, növeld a jövedelmedet, majd működtesd úgy a vállalkozásodat, hogy az passzív jövedelmet termeljen, és utazz teljes munkaidőben a világban, csak mert megteheted.
De a passzív jövedelem az üzleti életben ritkán teljesen passzív. És mi lesz a következő? Mit TESZEK ezzel a passzív jövedelemmel? Reménykedjek abban, hogy a passzív jövedelemáramlásom kitart a következő 10, 30, 50 évig és még tovább?
Azt szeretném, ha a vállalkozók eljutnának arra a pontra a teljes vagyonépítési útjukon, ahol még az üzletük is opcionálissá válik. Igen, ez sok munkát igényel. Igen, ez azt jelenti, hogy meg kell változtatni a pénzügyi szokásokat. Igen, ez megtakarítást és befektetést jelent.
Azt szeretném, ha elgondolkodnál azon, hogy nem kell csak dolgoznod a pénzért. Ha megígérném neked, hogy ez lehetséges (tényleg lehetséges), mit csinálnál az időddel?
Talán még mindig a napi munkádat végeznéd, mert azt szereted.
Talán még mindig a vállalkozásodat vezetnéd, mert azt is szereted.
Talán karriert váltanál, hogy olyasmit csinálj, amit szeretsz.
Talán megváltoztatnád az üzleti modelledet, hogy olyasmit csinálj, amit szeretsz.
Talán egyáltalán nem dolgoznál, hanem inkább elfoglalnád magad, és más módon adnál vissza a világnak.
A lényeg az, hogy bármit is választasz, mert van vagyonod a tényleges pénzügyi szükségleteidre, azért csinálod, mert szereted. Nem azért, mert szükséged van rá a fizetésed miatt.
Készen állsz arra, hogy a „munka” választhatóvá váljon?
Szenvedélyem, hogy segítsek a vállalkozónőknek abban, hogy a munka választhatóvá váljon számukra. Hogyan csináljuk?
Ez nem egy gyors meggazdagodási módszer. Ez egy nagyon is valós pénzügyi út, amit egy darabig járni fogunk.
Ez magában foglalja, hogy tadatosan bánunk a pénzünkkel. Azzal, hogy megtanuljuk, hogyan gazdálkodjunk vele, hogyan fizessük ki az adósságainkat, hogyan legyünk stratégiai fontosságúak a vállalkozásainkkal, hogyan takarékoskodjunk, és végül, igen, hogyan fektessünk be pénzt.
Ez egy újfajta gondolkodásmód, vállalkozásvezetés és életmód! És mindez a Pénzügyi Szabadság klubban történik.
A Lounge egy támogató közösség és egy oktatási “program”, amelynek célja, hogy segítsen Téged a személyes és üzleti vagyonépítésben való boldogulásban.
Ezen belül az első számú prioritásom az, hogy segítsek a női vállalkozóknak kitörni abból a körforgásból, hogy órákat adnak el egy fizetésért.
Írd meg hozzászólásban – ha nem kellene többé pénzért dolgoznod, milyen hobbival töltenéd az idődet először?